Жерноица

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Жировничка Река)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жерноица
Жировничка Река низ Жировница.jpg
Течението на реката низ селото Жировница
Други имињаЖировничка Река
Слив
Главен изворКораб, Крчин
2.100 м
УстиеРадика
750 м
41°39′51.4″N 20°36′01.6″E / 41.664278° СГШ; 20.600444° ИГД / 41.664278; 20.600444Координати: 41°39′51.4″N 20°36′01.6″E / 41.664278° СГШ; 20.600444° ИГД / 41.664278; 20.600444
Вис. разлика1.350 м
ТечениеРадикаЦрн ДримЈадранско Море
Сливна повр.33,09 км2

Жерноица или Жировничка Рекарека во Западна Македонија и десна притока на Радика.[1]

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира меѓу планините Кораб и Крчин, на надморска височина од 2.100 м.[2] По течението на реката, во неа се вливаат Таировска и Валавичарска Река, потоа таа поминува низ селото Жировница по кое и го добила името, а непосредно по излезот од селото се влва во реката Радика од нејзината десна страна.

Хидрографија[уреди | уреди извор]

Вкупната површина на речниот слив на Ростушка Река изнесува 33,06 км2.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014) (на македонски). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 31. ISBN 978-9989-2117-6-8. 
  2. 2,0 2,1 „Риболовна основа за риболовна вода „Акумулација Маврово“ за период 2017-2022“ (PDF) (македонски). Скопје: Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство. конс. 23 август 2018. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]