Разлика помеѓу преработките на „Спор за името помеѓу Македонија и Грција“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
(+ кат)
Грчкиот премиер, [[Константин Мицотакис]], ја смени тврдата позиција и изјави дека Грција ја прифаќа привремената референца. Ова ги притисна Македонските власти исто така да ја прифатат понудената референца.
На [[7 април]] 1993, Советот за Безбедност, го одобри влезот на Македонија со Резолуцијата 817.
Резолуцијата е внимателно напишана и во нејзе се вели дека:<ref> Floudas, Demetrius Andreas; {{cite web |publisher= in: Kourvetaris et al (eds.), ''The New Balkans'', East European Monographs: Columbia University Press, 2002, p. 85 |url=http://www.intersticeconsulting.com/documents/FYROM.pdf | title= "Pardon? A Name for a Conflict? FYROM's Dispute with Greece Revisited”}} </ref>
* Референцата БЈРМ е привремена референца и се користи се додека спорот не се реши
* Терминот е референца а не име, како неутрална гледна точка во спорот. Обединетите нации немаат мандат да го утврдат името на земјата.
Анонимен корисник

Прегледник