Надворешни односи на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лого на Министерството за надворешни работи.

Надворешни односи на Македонија се однесува на надворешната политика на Македонија. Дипломатската активност на државата започнала по прогласувањето на независноста. Првата држава која ја признала Македонија е Словенија во 1992 година.

Билатерални односи[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Океанија[уреди | уреди извор]

Јужна Америка[уреди | уреди извор]

Северна Америка[уреди | уреди извор]

Средна Америка[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]