Ловецот на елени

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Ловецот на елени“
Ловец на елени - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерМајкл Кимино
ПродуцентБери Спајкингс
Мајкл Дилеј
Мајкл Кимино
Џон Пиверал
Главни улогиРоберт Де Ниро
Кристофер Вокен
Џон Казали
Џон Севиџ
Мерил Стрип
МузикаСтенли Маерс
КинематографијаВилмос Зигмонд
МонтажаПитер Зинер
СтудиоEMI Films
ДистрибутерUniversal Studios“ (САД)
„EMI Films“ (низ цел сцет)
Премиера8 декември 1978
Времетраење183 минути
Држава САД
 Обединето Кралство
ЈазикАнглиски
Буџет$15 милиони[1]
Бруто заработка$50.000.000[2]

Ловецот на елени (англиски: The Deer Hunter) — американски драма-филм од 1978, режиран и ко-напишан од Мајкл Кимино во кој се обработува приказната за тројца руско-американски пријатели кои работат во топилница за железо и за нивното учество во виетнамската војна. Главните улоги во филмот ги толкуваат Роберт Де Ниро, Кристофер Вокен, Џон Севиџ, Џон Казали, Мерил Стрип и Џорџ Џунџа. Дејствието во филмот се одвива во Клертон, Пенсилванија, јужно од Питсбург, и подоцна во Виетнам за време на војната, односно во шумските предели и во градот Сајгон.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ловец на елени“ (1978). „Box Office Mojo“. Проверено на 26 мај 2010.
  2. „Бокс Офис информации за „Ловец на елени". The Numbers. Посетено на 25 јуни 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}