Аеродром (населба во Скопје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Аеродромнаселба во Општина Аеродром. Населбата порано припаѓала кон Општина Кисела Вода, но со законот за новата територијална поделба во авуст 2004 г. е создадена новата Општина Аеродром и населбата потпаднала кон новоформираната општина, формирана на 12 април 2005 кога за првпат била одржана седница на Советот на општината.

Географија[уреди | уреди извор]

Населбата граничи со населбите Мичурин и Острово на запад, Јане Сандански на север, Ново Лисиче, Реонски Центар и Лисиче на исток.

Историја[уреди | уреди извор]

Панорамски приказ на новоизградените монтажни објекти во населба Аеродром, 1964
Стариот аеродром

Населбата го добила своето име по стариот аеродромСкопје“ основан во 1920-тите, кој се наоѓал кај поликлиниката „Јане Сандански” и касарната „Гоце Делчев“. Аеродромот бил бомбардиран од страна на нацистичка Германија во април 1941. Првиот патнички авион слетал на 15 јуни 1928 година. Авионот бил од типот „Потез-29“ од француско производство и превезувал 5 патници.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во населбата Аеродром живеат 72.009 жители од кои 96% се Македонци, 2% Срби и 2% други националности како Роми, Турци и Власи.[1]

Образовни центри[уреди | уреди извор]

Средни училишта[уреди | уреди извор]

Основни училишта[уреди | уреди извор]

Цркви[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Адресар на општини во Република Македонија, Град Скопје, 2002 година.