Габровски водопади

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Габровски водопад)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Габровски водопади
Gabrovo Waterfall (3).jpg
Габровски водопади
МестоГаброво, Беласица, Општина Струмица
ВидPlunges
Вкуп. висина4
Највисок слап8 м (26 ст)

Габровските водопади се наоѓаат над селото Габрово, Струмица во непосредна близина на Колешинскиот и на Смоларскиот водопад на планината Беласица.

На оддалеченост од еден километар има три помали водопади, високи од 4 до 8 метри, а нивната чиста ледено студена вода истекува меѓу дебелите и разгранети буки.

Слики[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]