Разлика помеѓу преработките на „Харитон (охридски архиепископ)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (→‎Биографија: Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
 
'''Харитон ''' — јеромонах и [[Список на архиепископи на македонската и охридската архиепископија|охридски архиепископ]] во период во 21 октомври [[1641]] до [[1651]] година.<ref>{{наведена книга|last=Грозданов|first=Цветан |title=Живописот на Охридската архиепископија: студии|publisher=Македонска академија на науките и уметностите|location=Скопје|date=2007}}</ref>
 
== БиографијаЖивотопис ==
[[Податотека:Грамота од Харитон до Романов.tif|150п|лево|thumb|Грамота од поглаварот на Охридската архиепископија Харитон до рускиот цар [[Алексеј I Романов|Алексеј М. Романов]] со барање материјална и морална помош за црквата во Македонија.]]
 

Прегледник