Теодул II (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian cross.svg
Теодул II
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1587
Архиепископ до околу 1590
Претходник Гаврил
Наследник Григориј I
Роден 16 век
Починал 16 век
Други архиепископи со име Теодул

Теодул II бил православен свештеник и охридски архиепископ најверојатно во периодот по 1587 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.