Теодул II (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Теодул II
Архиепископ од околу 1587
Архиепископ до околу 1590
Претходник Гаврил
Наследник Григориј I
Роден 16 век
Починал 16 век
Други архиепископи со име Теодул

Теодул II бил православен свештеник и охридски архиепископ најверојатно во периодот по 1587 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.