Атанасиј II (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аврамиј
Архиепископ од околу 1653
Архиепископ до околу 1658
Претходник Дионисиј I
Наследник Игнатиј
Роден
Починал 17 век
Други архиепископи со име Атанасиј

Атанасиј II бил православен свештеник и охридски архиепископ во период од 1653 до 1658 година.[1][2]

Првпат се споменува во февруари 1653 година. Комуницирал со папата Александар VII за унијатство и заедно со пелагонискиот митрополит Јеремиј и драчкиот Харитон престојувал во Рим, каде што барал милостина. Во 1658 година им биле претставени негови грамоти на рускиот цар и на московскиот патријарх Никон. Најверојатно го напуштил престолот меѓу 1657-1658 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.
  2. 2,0 2,1 Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. 2000. стр. 50. ISBN 9989-624-46-1. На |first= му недостасува |last= (help)