Атанасиј II (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian cross.svg
Аврамиј
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1653
Архиепископ до околу 1658
Претходник Дионисиј I
Наследник Игнатиј
Роден
Починал 17 век
Други архиепископи со име Атанасиј

Атанасиј II бил православен свештеник и охридски архиепископ во период од 1653 до 1658 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.