Панарет (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Панарет
Архиепископ од околу 1671
Архиепископ до околу 1671
Претходник Зосим I
Наследник Нектариј III
Роден
Починал 17 век
Други архиепископи со име Панарет
Грамота на рускиот цар Алексеј I Романов на охридскиот архиепископ за материјална помош за манастирот „Успение Богородично“ во Македонија, 5 октомври 1671 година.

Панарет бил православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1671 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.