Игнатиј II (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian cross.svg
Игнатиј II
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1675
Архиепископ до околу 1675
Претходник Нектариј
Наследник Григориј III
Роден
Починал 17 век
Други архиепископи со име Игнатиј

Игнатиј II бил православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1675 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.