Порфириј Палеолог

Од Википедија — слободната енциклопедија
Macedonian cross.svg
Порфириј Палеолог
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1624
Архиепископ до околу 1624
Претходник Нектариj II
Наследник Јоасаф
Роден 16 век
Починал 17 век
Други архиепископи со име Порфириј

Порфириј Палеолог бил православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1624 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.