Константин I (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Константин I
Архиепископ од 1160
Архиепископ до 1170
Претходник Јован IV
Наследник Адријан
Роден 12 век
Византија
Други архиепископи со име Константин

Константин бил византиски свештеник и охридски архиепископ најверојатно во периодот од 1160 до 1170 година[1]. Тој бил архиепископ на Охридската архиепископија по потекло од Византија.

За неговото дело денеска многу малку се знае. На охридскиот престол се качил по заминувањето на Јован IV, најверојатно во 1160 година, и на таа позиција се задржал најверојатно до 1170 година. Не е познато кога починал.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.