Дионисиј II (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дионисиј II
Архиепископ од околу 1706 и 1707
Архиепископ до околу 1709 и 1714
Претходник Игнатиј III
Зосим II
Наследник Зосим II
Филотеј
Роден 17 век
Починал XVIII век
Други архиепископи со име Дионисиј

Дионисиј II бил православен свештеник и охридски архиепископ во период од 1706 до 1707 и од 1709 до 1714 година.[1]

Првпат неговото име се споменува во списокот на Хрисант од 1706 година. На 26 декември 1706 година, како охридски архиепископ побарал милостина од рускиот император Петар Велики. Бил симнат од престолот пред мај или август 1706 година. Вторпат дошол на престолот како наследник на Зосим околу 4 јуни, 1709 година, а на 16 јули, 1714 повторно бил соборен.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.
  2. д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 161. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)