Генадиј (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Генадиј
Архиепископ од 1285
Архиепископ до околу 1289
Претходник Јаков I
Наследник Макариј I
Роден 13 век
Починал 13 век
Други архиепископи со име Генадиј

Генадиј бил византиски свештеник и охридски архиепископ најверојатно во периодот по 1285 до 1290 година[1]. Тој бил архиепископ на Охридската архиепископија по потекло од Византија.

За неговото дело е малку познато, но на охридскиот престол се качил благодарение на царот Андроник II Палеолог. Малку подоцна тој ја напуштил својата функција и се вратил во Цариград, каде во 1289 година бил еден од кандидатите да стане Цариградски патријарх.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.