Николај I (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Macedonian cross.svg
Николај I
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од 1345
Архиепископ до околу 1347
Претходник непознато
Наследник непознато
Роден 14 век
Византија
Починал 14 век
Византија
Други архиепископи со име Николај

Николај I — византиски свештеник и охридски архиепископ најверојатно во периодот по 1345 до 1347 година или подоцна[1]. Тој бил архиепископ на Охридската архиепископија по потекло од Византија.

За неговото дело е малку познато. Тој е изобразен на ѕидовите од црквата "Свети Никола Болнички" во Охрид, кои биле пишувни во текот на 1335-1345 година.[2]

На познатиот државен собор одржан во Скопје на 16 април 1346 година, кога Стефан Душан бил крунисан со царска круна, примил благослов и од актуелниот охридски архиепископ Николај.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.
  2. „Црквата Свети Никола Болнички“. www.ohrid.org.mk. Посетено на 2 јануари 2011.