Игнатиј (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Игнатиј
Архиепископ од околу 1660
Архиепископ до околу 1660
Претходник Атанасиј II
Наследник Арсениј I
Роден
Починал 17 век
Други архиепископи со име Игнатиј

Игнатиј бил православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1660 година.[1]

Прв пат се споменува во два акта од 1660 година, од кои едниот е од 2 март. На 26 август веќе не бил охридски архиепископ и станал хиоски митрополит. [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.
  2. д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 194. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)