Игнатиј (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian cross.svg
Игнатиј
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1660
Архиепископ до околу 1660
Претходник Атанасиј II
Наследник Арсениј I
Роден
Починал 17 век
Други архиепископи со име Игнатиј

Игнатиј бил православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1660 година.[1]

Прв пат се споменува во два акта од 1660 година, од кои едниот е од 2 март. На 26 август веќе не бил охридски архиепископ и станал хиоски митрополит. [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.
  2. д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 194. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)