Јоасаф (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Macedonian cross.svg
Јоасаф
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1628
Архиепископ до околу 1628
Претходник Порфириј Палеолог
Наследник Аврамиј
Роден 16 век
Починал 17 век
Други архиепископи со име Јоасаф

Порфириј Палеолог бил православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1628 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.