Јаков Проархиј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јаков Проархиј
Архиепископ од 1263
Архиепископ до околу 1280
Претходник Константин II
Наследник Генадиј
Роден 13 век
Починал 13 век
Други архиепископи со име Јаков

Јаков Проархиј бил византиски свештеник и охридски архиепископ најверојатно во периодот по 1263 до 1280 година[1]. Тој бил архиепископ на Охридската архиепископија по потекло од Византија.

За неговото дело е малку познато, но е споменет од страна на цариградскиот патријарх Јоан XI и Никифор Влемид. Поради ова, тој се смета дека бил близок соработник на Римокатоличката црква. По завршувањето на неговата служба во Охрид, тој заминал за Атон.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.