Еремија (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еремија
Архиепископ од околу 1763
Архиепископ до околу 1763
Претходник Кирил I
Наследник Ананиј
Роден
Починал XVIII век
Други архиепископи со име Еремија

Еремија бил православен свештеник и охридски архиепископ.[1]

Тој бил директен наследник на архиепископот Кирил I. Се смета дека починал пред или во текот на месец мај, 1763 година.[1] [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.
  2. д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 209. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)