Еремија (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian cross.svg
Еремија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1763
Архиепископ до околу 1763
Претходник Кирил I
Наследник Ананиј
Роден
Починал XVIII век
Други архиепископи со име Еремија

Кирил бил православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1763 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.