Макариј I (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Макариј I
Архиепископ од 1290
Архиепископ до околу 1317
Претходник Генадиј
Наследник Григориј I
Роден 13 век
Починал 13 век
Други архиепископи со име Макариј

Макариј бил византиски свештеник и охридски архиепископ најверојатно во периодот по 1290 до 1299 година или до 1317 година[1]. Тој бил архиепископ на Охридската архиепископија по потекло од Византија.

Црквата Св. Богородица Перивлепта во Охрид, изградена во времето на архиепископот Макариј

За неговото дело е малку познато, но на охридскиот престол се качил благодарение на царот Андроник II Палеолог. Во текот на 1299 година на реката Вардар ги венчал српскиот крал Стефан Милутин и византиската принцеза Симонида.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.