Филип (охридски патријарх)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Филип
Архиепископ од 1000
Архиепископ до 1015
Претходник Никола I
Наследник Давид
Роден X век
Починал XI век

Филипохридски патријарх, поглавар на Охридската патријаршија за време на Самоиловото Царство, и првиот со седиште во Охрид.

Се претпоставува дека е устоличен откако Цар Самоил ја пренел престолнината во Охрид во 1000 г. Остава патријарх до околу 1015 г., која веројатно е расчинет од царот Јован Владислав по неговото стапување на престолот.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Снегаров, Иван (1995) [1924]. История на Охридската архиепископия, т.1 (Второ фототипно издание. изд.). София: Академично издателство „Марин Дринов“. стр. 29.