Даниил (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Macedonian cross.svg
Даниил
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1640
Архиепископ до околу 1640
Претходник Мелетиј
Наследник Харитон
Роден
Починал 17 век
Други архиепископи со име Даниил

Даниил ― православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1640 година.[1] Неговото име се споменува во 1650 година кога бил во посета на влашката престолнина во Трговиште, како гостин на унгарско-влашкиот митрополит.[2]За тоа информира рускиот патешественик Арсениј Сухаров. Голубински и Гелцер сметаат дека тој тогаш вторпат (1651 година) стапил на тронот на Охридската архиепископија.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.
  2. д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 141. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)
  3. Ристовски, Блаже (2009). Македонска енциклопедија. Скопје: МАНУ. стр. 428. ISBN 978-608-203-023-4. OCLC 499142958.CS1-одржување: датум и година (link)