Даниил (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian cross.svg
Даниил
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1640
Архиепископ до околу 1640
Претходник Мелетиј
Наследник Харитон
Роден
Починал 17 век
Други архиепископи со име Даниил

Даниил бил православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1640 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.