Јоасаф II (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Macedonian cross.svg
Јоасаф II
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1719
Архиепископ до околу 1745
Претходник Филотеј
Наследник Јосиф
Роден 17 век
Починал XVIII век
Други архиепископи со име Јоасаф

Јоасаф II бил православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1719 до 1745 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.