Сергеј (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сергеј
Архиепископ од по 1234
Архиепископ до околу 1250
Претходник Јоаникиј
Наследник Константин II
Роден 13 век
Починал 13 век
Други архиепископи со име Сергеј

Јоаникиј бил византиски свештеник и охридски архиепископ најверојатно во периодот по 1234 до 1250 година[1]. Тој бил архиепископ на Охридската архиепископија по потекло од Византија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.