Прејди на содржината

Матеј (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Матеј
Архиепископ од 1408
Архиепископ до околу 1410
Претходник непознато
Наследник непознато
Роден 15 век
Византија
Починал 15 век
Византија
Други архиепископи со име Матеј

Матеј бил византиски свештеник и охридски архиепископ најверојатно во периодот по 1408 до 1410 година или подоцна[1]. Тој бил архиепископ на Охридската архиепископија по потекло од Византија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.