Дионисиј I (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian cross.svg
Аврамиј
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1652
Архиепископ до околу 1652
Претходник Харитон
Наследник Атанасиј II
Роден
Починал 17 век
Други архиепископи со име Дионисиј

Дионисиј I бил православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1652 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.