Прејди на содржината

Дионисиј I (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аврамиј
Архиепископ од околу 1652
Архиепископ до околу 1652
Претходник Харитон
Наследник Атанасиј II
Роден
Починал околу 1665
Други архиепископи со име Дионисиј

Дионисиј I бил православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1652 година.[1]

Се споменува неговата грамота од 11 август 1652 година, што гребенскиот митрополит Висарион ја носел во Русија. Од престолот бил симнат кон крајот на 1652 година или во јануари 1653 година. Починал во Влашко околу 1665 година.[2]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.
  2. д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 161. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)