Нектариј II (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Macedonian cross.svg
Нектариј
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1616
Архиепископ до околу 1624
Претходник Георгиј
Наследник Порфириј Палеолог
Роден 16 век
Починал 17 век
Други архиепископи со име Нектариј

Нектариј II бил православен свештеник и охридски архиепископ во период од 1616 до околу 1624 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.