Доротеј (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Macedonian cross.svg
Доротеј
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од
Архиепископ до околу 1466
Претходник непознато
Наследник непознато
Роден 15 век
Византија
Починал 15 век
Византија
Други архиепископи со име Доротеј

Доротеј I бил византиски свештеник и охридски архиепископ најверојатно во периодот по 1452 година или подоцна[1]. Тој бил архиепископ на Охридската архиепископија по потекло од Византија.

Султанот Мехмед II во 1466 година наредил во Цариград[nb 1] да бидат депортирани охридскиот архиепископ Доротеј, заедно со многу охридски клерици и болјари, најверојатно поради нивното антиосманлиско дејствување за време на востанието на Скендербег.[2]

Го ангажирал познатиот книжевник Димитар Кратовски да го препише словенскиот „Номоканон“ за потребите на Охридската архиепископија. Во негово време црквенословенскиот јазик бил во употреба и во архиепископската канцеларија.[3]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Името на градот во тоа време на турски било Константиние (قسطنطينيه). Официјалното име на градот било променето во Истанбул од страна на Републиканската Турска влада, на 28 март 1930.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.
  2. Шукарова, Анета; Панов, Митко Б.; Ѓорѓиев, Драги; Битовски, Крсте; Катарџиев, Иван; Стојчев, Ванче; Велјановски, Новица; Чепреганов, Тодор (2008). Историја на македонскиот народ. Институт за национална историја. стр. 141. ISBN 9789989159237.
  3. д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 163. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)