Никодим I (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian cross.svg
Никодим I
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од
Архиепископ до околу 1452
Претходник непознато
Наследник непознато
Роден 15 век
Византија
Починал 15 век
Византија
Други архиепископи со име Никодим

Никодим I бил византиски свештеник и охридски архиепископ најверојатно во периодот по 1452 година или подоцна[1]. Тој бил архиепископ на Охридската архиепископија по потекло од Византија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.