Партениј I (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Macedonian cross.svg
Партениј
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1677
Архиепископ до околу 1682
Претходник Мелетиј
Наследник Григориј III
Роден 17 век
Починал 17 век
Други архиепископи со име Партениј

Партениј I — православен свештеник и охридски архиепископ во периодот од 1677 до 1682 година.[1]

Податоците за неговиот живот се оскудни. Познато е дека е роден во Горица (Корча). Избран е за охридски архиепископ во текот на 1677 г. а функцијата ја напишта некаде од јуни 1682 до јуни 1683 г. Како охридски архиепископ е и намесник на Горичката катедра.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.
  2. „Η ΕΠΙΣΚΟΠΗ ΚΑΙ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΣ ΚΟΡΥΤΣΑΣ“. ΤΟ ΑΥΤΟΚΕΦΑΛΟΝ ΤΗΣ ΕΝ ΑΛΒΑΝΙΑ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ. Посетено на 2014-09-29.