Нектариј III (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нектариј III
Архиепископ од околу 1673
Архиепископ до околу 1673
Претходник Панарет I
Наследник Игнатиј II
Роден
Починал 17 век
Други архиепископи со име Нектариј

Нектариј III бил православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1673 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.