Арсениј I (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian cross.svg
Арсениј I
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1662
Архиепископ до околу 1662
Претходник Игнатиј
Наследник Зосим I
Роден
Починал 17 век
Други архиепископи со име Арсениј

Арсениј I бил православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1662 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.