Арсениј I (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арсениј I
Архиепископ од околу 1662
Архиепископ до околу 1662
Претходник Игнатиј
Наследник Зосим I
Роден
Починал 17 век
Други архиепископи со име Арсениј

Арсениј I бил православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1662 година.[1]

Во 1688 година на соборот против еретикот Герман настапил како поранешен архиепископ. Најверојатно управувал по архиепископот Игнатиј, а најдоцна во 1663 година го напуштил престолот. [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.
  2. Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. 2000. стр. 44. ISBN 9989-624-46-1. На |first= му недостасува |last= (help)