Симеон (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian cross.svg
Симеон
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1550
Архиепископ до околу 1551
Претходник Прохор
Наследник Никанор
Роден 16 век
Починал 16 век
Други архиепископи со име Симеон

Симеон бил православен свештеник и охридски архиепископ најверојатно во периодот по 1550 година до 1551 година[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.