Зосим II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Игнатиј
Архиепископ од околу 1695, 1707 и 1708
Архиепископ до околу 1699, 1708 и 1709
Претходник Игнатиј III
Дионисиј II
Методиј I
Наследник Рафаил
Методиј I
Дионисиј II
Роден 17 век
Починал XVIII век
Други архиепископи со име Зосим

Зосим II бил православен свештеник, поранешен сисанки митрополит и охридски архиепископ во период во 1695 до 1709 година на трипати.[1] [2]

Избран бил на 9 јули 1695 година, на местото на архиепископот Игнатиј III, а соборен на 8 јули, 1699 година. Вторпат го зазел престолот не подоцна од 1 мај или август 1707 година и бил соборен не подоцна од 28 мај 1708 година. Третпат се качил на престолот не подоцна од 11 јуни 1708 година. Се споменува како архиепископ и на 4 јуни 1709, но истата година бил соборен.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.
  2. 2,0 2,1 д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 191. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)