Пајсиј (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пајсиј
Архиепископ од околу 1557
Архиепископ до околу 1566
Претходник Никанор
Наследник Софрониј
Роден 16 век
Починал 16 век
Други архиепископи со име Пајсиј

Пајсиј бил православен свештеник и охридски архиепископ најверојатно во периодот по 1557 година до 1566 година[1].

Изворите околу неговото дело денеска не се познати, но се знае дека го водел црковниот собор во Цариград на кој од своите должности бил отстранет Јоасаф II. Најверојатно починал во 1566 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.