Николај II (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Macedonian cross.svg
Николај II
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од
Архиепископ до околу 1482
Претходник непознато
Наследник Захариј
Роден 15 век
Починал 15 век
Други архиепископи со име Николај

Николај II бил православен свештеник и охридски архиепископ најверојатно во периодот по 1482 година или подоцна[1].

Тој е споменат во житието на цариградскиот патријарх Нифон II, кој престојувал во Охрид пред да стане солунски митрополит во 1482 година. Во тоа време, Николај починал и бил наследен од страна на Захариј.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.