Методиј II (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Macedonian cross.svg
Методиј II
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1757
Архиепископ до околу 1758
Претходник Дионисиј III
Наследник Кирил
Роден
Починал XVIII век
Други архиепископи со име Методиј

Методиј II бил православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1757 до 1758 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.