Зосим I (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian cross.svg
Зосим I
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1663
Архиепископ до околу 1670
Претходник Арсениј
Наследник Панарет
Роден
Починал 17 век
Други архиепископи со име Зосим

Зосим бил православен свештеник и охридски архиепископ во период od 1663 до 1670 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.