Зосим I (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зосим I
Архиепископ од околу 1663
Архиепископ до околу 1670
Претходник Арсениј
Наследник Панарет
Роден
Починал 17 век
Други архиепископи со име Зосим

Зосим бил православен свештеник и охридски архиепископ во период од 1663 до 1670 година.[1]

Првпат се споменува во еден синодален акт од октомври 1663 година. Веројатно бил директен наследник на архиепископот Арсениј I. Бил на престолот и во 1670 година, по што набрзо починал како архиепископ.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.
  2. д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 190–191. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)