Јоаникиј (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Macedonian cross.svg
Јоаникиј
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од 1234
Архиепископ до 1250
Претходник Димитар
Наследник Сергеј
Роден 13 век
Починал 13 век
Други архиепископи со име Јоаникиј

Јоаникиј бил византиски свештеник и охридски архиепископ најверојатно во периодот од 1234 до 1250 година[1]. Тој бил архиепископ на Охридската архиепископија по потекло од Византија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.