Митрофан (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Macedonian cross.svg
Митрофан
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1614
Архиепископ до околу 1614
Претходник Атанасиј
Наследник Атанасиј
Роден 16 век
Починал 17 век
Други архиепископи со име Митрофан

Митрофан — православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1614 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.