Герман I (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian cross.svg
Герман I
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1688 и 1691
Архиепископ до околу 1702 и 1703
Претходник Григориј III
Григориј IV
Наследник Теофан
Игнатиј III
Роден 17 век
Починал XVIII век
Други архиепископи со име Герман

Герман бил православен свештеник и охридски архиепископ во период од 1688 до 1691 и од 1702 до 1703 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.