Методиј I (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Macedonian cross.svg
Методиј I
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1708
Архиепископ до околу 1708
Претходник Зосим II
Наследник Зосим II
Роден
Починал XVIII век
Други архиепископи со име Методиј

Методиј — православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1708 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.