Антим Метохит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Антим Метохит
Архиепископ од 1334
Архиепископ до околу 1335
Претходник Григориј I
Наследник непознато
Роден 14 век
Починал 14 век
Други архиепископи со име Антим

Антим Метохит бил византиски свештеник и охридски архиепископ најверојатно во периодот по 1334 до 1335 година или подоцна[1]. Тој бил архиепископ на Охридската архиепископија по потекло од Византија.

Антим Метохит бил учесник на црковниот собор кој се одржал во Цариград во 1347 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.