Григориј III (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Macedonian cross.svg
Григориј III
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1683
Архиепископ до околу 1688
Претходник Игнатиј
Наследник Теофан
Роден 17 век
Починал 17 век
Други архиепископи со име Григориј

Григориј III бил православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1683 до 1688 година.[1]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.