Прејди на содржината

Григориј II (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Григориј II
Архиепископ од 1351
Архиепископ до околу 1378
Претходник непознато
Наследник непознато
Роден 14 век
Византија
Починал 14 век
Византија
Други архиепископи со име Григориј

Григориј II бил византиски свештеник и охридски архиепископ најверојатно во периодот по 1351 до 1378 година или подоцна[1]. Тој бил архиепископ на Охридската архиепископија по потекло од Византија.

Неговото прво споменување е во еден натпис во црквата Свети Климент и Пантелејмон во Охрид, кој датира од околу 1364-1365 година. Во 1367 година, цариградскиот патријарх Филотеј го поканил да учествува на црковниот собор во Цариград. Се смета дека тој бил противник на унијата со т.н. Западна црква. Последното негово споменување датира од 1378 година во една охридска црква.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.