Дионисиј III (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дионисиј III
Архиепископ од околу 1752
Архиепископ до околу 1756
Претходник Јосиф
Наследник Методиј II
Роден
Починал XVIII век
Други архиепископи со име Дионисиј

Дионисиј III бил православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1752 до 1756 година.[1]

Првпат се споменува на 17 април, 1752 година ѝ како таков се јавува сè до 1756 година. [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.
  2. д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 161. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)