Константин Кавасила

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Константин II Кавасила)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian cross.svg
Константин II
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Konstantinos Cabasilas Ohrid Perivleptos.jpg
Архиепископ од околу 1250
Архиепископ до 1263[1]
Претходник Сергеј
Наследник Јаков I
Роден 13 век
Починал 13 век
Други архиепископи со име Константин

Константин Кавасила бил византиски свештеник и охридски архиепископ најверојатно во периодот по 1250 до 1263 година[2]. Тој бил архиепископ на Охридската архиепископија по потекло од Византија.

Тој е роден во Илирија, најверојатно на територијата на Епирското Деспотство. Пред да застане на охридскиот престол, тој бил епископ во градот Струмица, поточно во водочкиот манастир[3] и митрополит во Драч.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Црквата Свети Јован Богослов- Канео“. www.ohrid.org.mk. Посетено на 2 јануари 2011.
  2. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.
  3. „Познати цркви и манастири“. Архивирано од изворникот на 2010-03-27. Посетено на 2 јануари 2011.