Харитон (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian cross.svg
Харитон
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1643
Архиепископ до околу 1651
Претходник Даниил
Наследник Дионисиј I
Роден
Починал XVII век
Други архиепископи со име Харитон

Харитон — јеромонах и охридски архиепископ во период во 21 октомври 1641 до 1651 година.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Грамота од поглаварот на Охридската архиепископија Харитон до рускиот цар Алексеј М. Романов со барање материјална и морална помош за црквата во Македонија.

Игуменот Герман на кременишкиот манастир „Успение Богородично“ од Костурско добил потпишана грамота од него како архиепископ, наменета за рускиот цар. Има и други зачувани грамоти со негов архиепископски потпис, наменети за неговите владици, што оделе да собираат милостина во Русија (кариополскиот епископ Неофит 1644-1645, гребенскиот митрополит Гаврил септември 1646 и корчанскиот митрополит Гаврил септември 1646 и костурскиот митрополит Кипријан 1651). Тоа биле економски тешки години на сиромаштија и задолженост на Охридската архиепископија, поради што побарал помош од рускиот патријарх и од рускиот цар за откуп на заложените црковни драгоцености. Има претпоставки дека повторно бил избран за архиепископ (1651).[2][3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.
  2. Иван Снегаров, Историја на Охридската архиепископија том II Од потпаѓањето под турска власт сè до нејзиното укинување (1394-1767), Софија 1931
  3. Јован Белчовски, Хронолошки список на поглаварите на Охридската архиепископија (патријаршија), „Годишен зборник“ на Богословски факултет „Свети Климент Охридски“, книга 8 Скопје 2002
  4. Славко Димевски, Историја на македонската православна црква, Скопје, 1989