Јован II Лампин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јован II Лампин
Архиепископ од 1065
Архиепископ до 1078
Претходник Теодул I
Наследник Јован III
Роден 11 век
Ламба, Византија
Починал 1078
Други архиепископи со име Јован

Јован II Лампин — византиски свештеник и охридски архиепископ во периодот од 1065 до 1078 година[1]. Тој бил третиот архиепископ на Охридската архиепископија по потекло од Византија.

Јован е роден во византискиот град Ламба во Мала Азија, и пред да стане архиепископ во Охрид, работел во манастир на планината Олимп, заедно со идниот цариградски патријарх Јоан Ксифилин. На архиепископскиот престол се качил по смртта на Теодул I, најверојатно со помош на византискиот цар Константин X Дука. Починал во текот на 1078 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.